Analog Sensörler Arduino Elektronik Sensörler

Işık sensörü (LDR) nasıl kullanılır?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

İngilizcede (Light Dependet Resistance (ışığa duyarlı direç) kelimesinin baş harflerinden oluşan LDR analog değer veren bir sensördür. Temelde çok basit bir yapıya sahiptir. Üzerine düşen ışığın miktarına ters orantılı olarak direnci değişmektedir. Işık miktarı arttıkça direnci azalır. Işık azalınca direnci artar.

LDR günlük hayatta bir çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin sokak lambalarında, fotoğraf makinalarının flaşlarında, arabaların otomatik farlarında veya otomatik olarak yanan gece lambalarında kullanılmaktadır.

LDR arduino bağlantısı nasıl yapılır?

Bu ders için arduino ldr ile karanlıkta yanan, aydınlıkta sönen bir led uygulaması yapacağız. Örnek uygulama için LDR foto direnç arduino bağlantısı aşağıdaki şemada olduğu gibi yapılmalıdır.

Arduino LDR bağlantısı

LDR ile led kontolü mblock kodları

Yukarıdaki arduino şemasına göre mblock kodları ile önce ldr direnç değerini okutup bir değişkene aktaracağız. Sonra eğer mantıksal karşılaştırma kodunu kullanarak ldr değeri 100 birimin altına indiğinde ledin bağlı olduğu pine sinyal göndererek ledi yakacağız.

Ldr mblock kodlarını arduinoya yüklüyoruz…

Yükleme yapmadan önce arduino kart ve port seçimlerini aşağıdaki gibi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Ldr mblock kodlarını arduinoya yüklüyoruz…

Yükleme yapmadan önce arduino kart ve port seçimlerini aşağıdaki gibi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Arduino kart ve port seçimi

mBlock kodlarını arduinoya yüklemek için en üstteki ‘Arduino Programı’ koduna fare ile sağ tıklayarak açılan menüden ‘Arduinoya yükle’ seçeneğini tıklayın. Program arduino kipine geçecektir. Açılan ekranın sağ üst bölümündeki ‘Arduinoya Yükle’ butonuna tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yükleme tamamlandıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi seri port seçimini tekrar yaptığınızda sağ alt tarafta LDR den okunan değer görünmeye başlayacaktır.

mBlock LDR DEĞERİNİ SERİ PORTA YAZMA

Yükleme tamamlandıktan sonra elinizi ldr foto direncin üzerine doğru indirdiğinizde ışık şiddeti azalacak ve 100 birimin altına düştüğünde led yanacaktır. Elinizi çektiğinizde ldr üzerine düşen ışık miktarı artacağından led tekrar sönecektir.

Bu dersin kaynağı https://www.arduinomedia.com/ sitesinden alıntıdır.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla