Arduino Elektronik modüller

Arduino Mp3 Player modülü nasıl kullanılır ?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Herkese merhaba. Arduino ile bir mp3 playeri kontrol ederek neler yapılabilir ? Ne gibi projeler çıkartılabilir ? En önemlisi de DFPlayer (mp3 player) modülünü nasıl kullanabiliriz ? gibi merak edilenleri gücümüz yettiğince bu konumuzda gidermeye çalışacağız.

Öncelikle DFPlayer mini modülünün nasıl kullanıldığına göz atalım isterseniz. Kullanımı aslında oldukça basit bir modül. UART seri iletişim protokolünü kullanan bu modülü arduino olmadan da çok kolay bir şekilde kullanıp küçük bir mp3 player yapabilirsiniz.

Solda pin yapısını gördüğünüz bu modülün mp3 depolayan dahili hafızası olmayıp üzerinde bulunan mikroSD kart yuvasına takılan hafıza kartından dosyaları çekmektedir. SPK_1 ve SPK_2 yazan pinlerden en fazla 3watt a kadar ses çıkışı alabilirsiniz. Arttırmak isterseniz bu pinleri bir amplifikatöre bağlayarak ses çıkışını yükseltebilirsiniz. ADKEY isimli pinler komut pinleridir. Eğer arduinosuz kullanacaksanız sonraki dosya , önceki dosya durdur, duraklat, oynat, ses aç kapa gibi komutları bu pinlerden verebilirsiniz.  RX ve TX pinlerini arduino ile iletişim kurup komutları arduinodan vermek için kullanacağız. IO pinlerinden arduinosuz doğrudan ses açıp kaçmak için kullanabiliriz. Bu modülü çalıştırmak için  VCC, GND, BUSY, RX, TX, SPK1, SPK2 pinlerini kullanmamız gerekiyor.

Arduino ile RX ve TX pinlerinden parazitsiz haberleşme olması açısından 1k ohm değerinde direnç kullanıyoruz.  Pin yapısını inceledik. Şimdi lafı uzatmadan bağlantı şemasına geçelim. Aşağıdaki bağlantı şemasını bakarak yapınız. Aşağıdaki bağlantı şemasını bakarak yapınız.

Bağlantılar tamamlandıysa kodlamaya geçebiliriz. Bu modülün internette birkaç adet kütüphanesi var. Ben kullanımı basit olarak gördüğüm kütüphaneyi kullandım. Sizde isterseniz benimle aynı kütüphaneyi kullanabilirsiniz.

zip uzantılı kütüphaneyi Arduino IDE ye dahil etmek için Taslaklar menüsünden library ekle – zip kitaplığı ekle yolunu takip edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta : Bu kütüphaneye göre modüle taktığınız hafıza kartında dosyalarınız mp3 isimli bir klasörde olması gerekiyor. Eğer mp3 dosyalarına karışık bir şekilde erişmek ve çalmak istiyorsanız dosyaları 0001.mp3 , 0002.mp3, …. 0011  ….. şeklinde isimlendirmeniz gerekiyor. Eğer sadece, sonraki şarkı, önceki şarkı, durdur, çal gibi komutlar kullanacaksanız kendi isimleriyle mp3 dosyaları kalabilir.

Örneğin sensöründen istenilen değer gelirse  0004.mp3 isimli ses dosyası çalsın istiyorsanız komut olarak mp3_play(4); yazmanız yeterli.

Ben örnek uygulama olarak butona bastıkça ingilizce sayıları seslendiren bir uygulama yaptım. Kodlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

#include <SoftwareSerial.h>
#include <DFPlayer_Mini_Mp3.h>
byte buton = 7;
int sayac=0;
void setup () {

pinMode(buton, INPUT_PULLUP);
	Serial.begin (9600);
	mp3_set_serial (Serial);	 
	delay(1);  
	mp3_set_volume (25);
}

void loop () {
  
	 if(digitalRead(buton)==HIGH){
	  while(digitalRead(buton)==HIGH){}
	  sayac+=1;
   if(sayac>10){sayac=0;}
	  }
 if(sayac>0){mp3_play(sayac);}
}

Bu modül ile :

  • Mesafe sensöründen gelen veriyi sesli olarak söyleyen bir park sensörü yapabilirsiniz.
  • TCS Renk Sensörünü kullanarak algılanan nesnenin rengini seslendiren bir uygulama yapabilirsiniz.
  • Görme engelliler için çevreyi algılayan farklı tip sensörlerden alınan verileri seslendiren projeler geliştirebilirsiniz.

benim aklıma gelenler uygulama alanları bu şekilde.

Aşağıdaki videodan benim yapmış olduğum ingilizce sayacı izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla