Arduino Elektronik Elektronik modüller Robotik

Arduino pro mini nasıl bağlanır?

Arduino pro mini nasıl bağlanır
suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Arduino pro mini satın aldığınızda pinleri lehimlenmemiş şeklinde gelmektedir. Eğer lehimleme işi konusunda tecrübeniz varsa kendiniz lehimleyebilirsiniz. lehimlemede iyi değilseniz bir elektronikçiye lehimletmenizde fayda var.

Lehimleme işini tamamladıktan sonra arduinoyu bilgisayara nasıl bağlayacağınız sorusu aklınızı kurcalayacaktır. Arduino pro mini bilgisayara bağlamak için şu 2 karttan birinin olması gerekmektedir. Bunlardan birisi arduino nun usb portu olan bir modelinin elinizde olması. Bu Arduino uno Arduino mega v.s olabilir Eğer bunlardan birisi yoksa Usb ttl çevirici bir modüle ihtiyacınız olacak.

Arduino Uno kullanarak Pro mini nasıl bağlanır ? 

Arduino unonun üzerindeki gömülü usb ttl çeviriciyi kullanarak Arduino pro miniyi kodlamamıza yarayacak bu yöntem ile basit bir şekilde kodlamanızı yapabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda arduino uno nun hangi pinini Promininin hangi pinine bağlamanız gerektiğini görebilirsiniz. Arduino promini modeliniz 3,3 v ise unonun 3,3v pinine 5v modeli ise 5 v pinine bağlayınız.

Bu arada ikisini birbirine bağlamanız için dişi – erkek jumper( kablo) ya ihtiyacınız olacak.

Arduino unoArduino Promini
GND piniGND pinine
3,3v veya 5v pini (pro mininizin modeline bağlı)VCC pinine
RX piniRXD pinine
TX piniTXD pinine
RESET piniDTR pinine

Bu bağlantı şeklinin Fritzing şemasını aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Bağlantıyı yaptıktan sonra Arduino IDE ile kodlamasını yaparken araçlar menüsünden porta girip Arduino unonun portunu seçeceksiniz fakat, kartı seçerken Arduino pro mini modelini seçeceksiniz. Yoksa yükleniyor kısmında takılır bekler sürekli.

Usb to TTL çevirici kulllanarak pro mini nasıl bağlanır ?

Usb TTL çeviriciler uno mega v.s gibi arduino modellerinde gömülü bir modüldür. Bu yüzden doğrudan bilgisayarımızın usb girişine bağlayarak programlamamızı yapabiliyoruz. Boyutunun küçük olmasından kaynaklı olarak pro mini de bu mevcut değil. Küçük olmasının tek dezavantajı sanırım bu. Ama bu sorunuda dert etmenize gerek yok Eğer uno modeliniz yoksa programlayabilmek için USB to TTL çevirici model alarak bu sorunu çözebilirsiniz. aliexpress te yaklaşık 5 tl ye satılan bu modülün pro miniye nasıl bağlandığını göstermeye çalışacağım. Öncelikle bu modülden almak istiyorsanız üzerinde DTR (rst) pini olmasına dikkat edin. Zira bazı modellerde olmadığı için pro miniye yükleme yaparken üzerindeki reset düğmesine basmak zorunda kalırsınız sürekli. Gelelim bağlantı şekline aşağıdaki tabloda hangi pinin nereye takıldığını gösterdim. Bu bağlantıyı yaparken dişi – dişi jumper(kablo) ya ihtiyacınız olacak.

USB to TTL çeviriciArduino Promini
3,3v veya 5v pini(pro mini modelinize bağlı)VCC pinine
GND piniGND pinine
RXD piniTXD pinine
TXD piniRXD pinine
DTR piniDTR pinine

Burada dikkat etmiz gereken RXD pini ile TXD pini birbirine çapraz karşılıklı bağlanıyor. Aynı bağlantı pinlerini birbirine bağlamayın RXD-RXD ve TXD-TXD gibi. Bağlantıları yaptıktan sonra  Arduino IDE ile ayarını yaparken Araçlar kısmından portu seçerken USB ttl Çeviricinin kullandığı portu seçmeniz gerekmektedir. USB to TTL modülün kullandığı portu bulabilmek için aygıt yöneticisinden ağ bağdaştırıcılarına bakabilirsiniz.

Bu arada USB to TTL çeviriyi bazı işletim sistemleri tanımayabilir. model numarasını google de aratıp driverini indirip tanıtmanız gerekebilir bu durumda.

Aşağıdaki video da size nasıl takılması gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla