Arduino Devre elemanları Elektronik Robotik

Arduino motor sürücüleri karşılaştırma

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Arduino ile motor sürmek istediğinizde karşınıza seçenek olarak sıklıkla çıkacak motor sürücü entegreleri L298N, L293B ve L293D dir. Bu entegrelerden L298N genellikle piyasada hazır modül olarak satılmaktadır. Şekli aşağıda gördüğünüz gibidir.

L298N motor sürücüsü özellikleri : 

Bu entegre modülü voltaj regülatörlüdür. Yani motor zorlanmalarında oluşacak akım yükselme yada tersi durumları regüle edip dengeleyici bir yeteneğe sahiptir. Eğer süreceğiniz motorunuz sık sık zorlanacak ve hatta çevresel bir güç ile zaman zaman dönmesi durdurulabilecekse, tercihen bu modül size daha uygundur. Bu entegrenin çalışma gerilimi 5v olup en fazla 46 voltluk motorları sürebilmektedir. Maksimum 2A akım şiddetine dayanabilen bu entegre az evvelde bahsettiğimiz gibi motorunuzun dönmesini yavaşlatacak yada durduracak bir etki olduğunda akım şiddeti yükseleceği için 2 amperlik akıma kadar dayanabilme gücüne sahip. L298N ile 1 step motor yada 2 adet dc motor çift yönlü sürebilirsiniz.

L293D motor sürücüsü özellikleri 

Bu motor sürücüsü de arduino projelerinde en sık kullanılan entegrelerden biridir. L298N ye göre daha daha güçsüz bir motor sürücüdür. çalışma gerilimi 5 volttur.  l293d en fazla kaç voltluk motor sürebilir ? Maksimum 35 volta kadar motorları sürebilir. Sürdüğü motor başında 0,6 amper güç verir. 2 motordan toplam maksimum 1,2 amper güç harcar. L293D küçük akım çeken motorlarınızda kullanabileceğiniz bir motor sürücüdür. L298N de olduğu gibi 2 adet dc motor çift yönlü yada 1 adet step motor sürebilir.

L293B motor sürücüsü özellikleri 

Bu motor sürücüsünün L293D den tek farkı daha güçlü olması. Yani motor başına 1,2 amper güç verebilir. Toplamda ise 2 ampere kadar güce dayanabilir. Eğer yüksek akımlara ulaşacak motorlar ile çalışacaksanız. bu entegreyi kullanmanızı tavsiye ederiz. l293b en fazla kaç voltluk motor sürebilir ?  35 volta kadar motor sürebilir.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla