Arduino Elektronik Elektronik modüller Robotik

Arduino ile Servo motoru uzaktan nasıl kontrol ederim?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Arduino ile nesneleri uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin bir dc motoru, step motoru, servo motoru yada bir lambayı uzaktan kontrolünü yapabilirsiniz. Bunun için bize 2 adet arduino ve  piyasada çok rahat bulabileceğiniz radyo frekansı ile çalışan kablosuz iletişim modülü nRF24L01 gerekiyor.

Biz ise bu konumuzda uzaktan bir servo motoru, Joystick modül ile kontrol edeceğiz. Benim elimde bir tane arduino modeli bir tanede arduino pro mini modeli var. Siz isterseniz 2 adet arduino uno ile de yapabilirsiniz. Kodlamaların da ve bağlantılarında bir farklılık yoktur.

Arduino pro mini modelinin bilgisayara nasıl bağlandığı ile ilgili bir konuyu daha evvel paylaşmıştım dilerseniz buradan konuya birdaha gözatabilirsiniz 

nRF24L01 kablosuz iletişim modülü radyo frekansları ile çalışan veri transferi yapan bir modüldür. En başta söyleyelim bu modülü bluetooth yada Wifi ile karıştırmayın. Modül 3,3 v ile çalışır. Arduino’ya bağlanırken genellikle aynı standartlarda bir bağlantı şekline sahiptir. Dolayısı ile neden böyle bağlanıyor mantığına kafanızı yormadan bağlantı şeklini ezberlemenizi tavsiye ederim. Zira ben öyle yaptım. nRF24L01 kablosuz iletişim modülü hem alıcı hemde verici olarak kullanılabiliyor. Ne olarak kullanıldığını biz kodlarda ayarlıyoruz.

Aşağıdaki Fritzing şemasına bakarak alıcı olarak ayarlayacağınız yani Servo motorun bağlanacağı devre şemasını hazırlayarak işe başlayabilirsiniz.

Bağlantılarını yaparken nRF24L01 modülünün üstteki şekildeki gibi ön yüzeyi size bakacak şekilde tuttuğunuzda resimde gördüğünüz kablo renklerinin bağlantıları şöyle;

 • Gri olan kablo arduinonun GND pinine,
 • Kırmızı olan kablo arduinonun 3,3v pinine,
 • Mavi olan kablo arduinonun 9 nolu dijital pinine,
 • Sarı olan kablo arduinonun 13 nolu dijital pinine,
 • Yeşil olan kablo arduinonun 12 nolu dijital pinine,
 • Turuncu olan kablo arduinonun 10 nolu pinine,
 • Pembe olan kablo arduinonun 11 nolu dijital pinine,

şemada görüldüğü gibi bağlayın.

Şemada servo motorun kablo renkleri doğru değildir. Sizin elinizde olan büyük ihtimal servo sg90 modeli olacağı için ortadaki kırmızı, şemaya göre siyah olan kahverengi, sarı olan da turuncu olacaktır. Sarı yani sizin elinizdekine göre turuncu kabloyu arduinonun 6 nolu dijital pinine bağlayın.

Şimdide verici olarak ayarlayacağımız devrenin şemasını aşağıdaki gibi bağlayın. Alıcı şemasındaki nRF24L01 bağlantısı tamamen aynı. Sadece bu şemada Servo yerine Joystick kullanıldı.

Joystick bağlantısını şekilde gördüğünüz gibi ;

 • Joystickin GND pinini arduino GND pinine,
 • +5v pinini arduinonun 5v pinine
 • VRx pinini ise arduinonun Analog girişlerinden A0 pinine,

bağlayın. Bağlantıları doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı son bir kere daha kontrol edin. Bağlantılarda herhangi bir hatanız yok ise sıra geldi kodlara. Aşağıdaki kodu verici olarak kurduğunuz arduino devresini bilgisayara bağlayarak Arduino IDE yazılımının içine kopmle yapıştırıp yükleyin.

#include <SPI.h>
#include "nRF24L01.h"
#include "RF24.h"

int veri[1];
RF24 radio(9,10);
const uint64_t eslesme = 0xE8E8F0F0E1LL;
int joystick; 
void setup() {
Serial.begin(9600);
radio.begin();
radio.openWritingPipe(eslesme);
}

void loop() {
 joystick = analogRead(0);
 
  veri[0]= joystick/6;
  radio.write(veri ,1);
   Serial.println(veri[0]);
   delay(5);
  
}

verici Arduino devresine kodu yükledikten sonra şimdide Alıcı olan arduino devresine aşağıdaki kodları komple Arduino IDE ye yapıştırıp yükleyin.

#include <SPI.h>
#include "nRF24L01.h"
#include "RF24.h"
#include "Servo.h"

Servo motor;
int veri[1];
RF24 radio(9,10);
const uint64_t eslesme = 0xE8E8F0F0E1LL;
void setup() {
 motor.attach(6);
 Serial.begin(9600);
radio.begin();
radio.openReadingPipe(1, eslesme);
radio.startListening();
}

void loop() {
 if (radio.available()){
 bool done=false;
 while (!done){
  done=radio.read(veri, 1);
  Serial.println(veri[0]);
  delay(10);
  motor.write(veri[0]);
  }
 }
 else{Serial.println("Sinyal Bulunamadı...");}
}

Eğer bütün herşeyi doğru bir şekilde yaptıysanız aşağıdaki videoda benim devremde gördüğünüz gibi Joystick ile uzaktan Servo motoru kontrol edebilirsiniz. Çekim mesafesi evin içerisinde yaklaşık 10 metre. Dışarıda bu mesafe dahada uzayabilir denemedim.

Umarım faydalı olmuştur. Beğenip paylaşırsanız bize  destek olmuş olursunuz. Sorularınızı alta yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumlar

 • Çalışmayan bir yerden kopyala yapıştır yapmışsın alıcı derleme yaparken hata veriyor paylaşmadan önce bir deneseydiniz keşke

  • Önyargılı olmanız hoş olmamış kod benim kodumdur. sayfanın en altında zaten kendi denediğim video var. Muhakkak bir yerlerde eksik yada hatanız vardır. Güzel bir şekilde sorsaydınız keşke hata kodunuzu paylaşarak.

Yorumu yanıtla