Genel Paket Programlar

Zoom’u pratik kısayollar ile kullanmak

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Zoom videolu görüşme programları arasında farklı ve ekstra özellikleri ile en çok kullanılan programlardan biridir. Bizde de Milli Eğitim Bakanlığı, EBA ortamındaki canlı dersleri, zoom altyapısı kullanarak yapıyor. Hal böyle olunca özelliklede 8. sınıf ve 12. sınıf öğretmenlerinin özellikle zoom programını iyi kullanabilmesi gerekir. Artık sınıf yönetimi kavramı içerisine teknolojik kavramlarda girmeye başladı. Öğretmenin onlarca öğrenciyi ders anlatırken iyi kontrol edebilmesi zoom programına hakim olması açısından çok önemli.

Zoom da ders esnasında en çok karşılaşılan problemler ve pratik çözümlerini şu başlıklarda sıralayabiliriz:

Sorun 1 : Tüm öğrencilerin sesi açılınca gürültü çok fazla çıkıyor. Seslerini kapatsanız da öğrenciler kendileri geri açıyor.

ÇÖZÜM : Bu problemin elbette bir çözümü mevcut. Aşağıdaki 3 adet adımı uyguladıktan sonra öğrenciler kendi seslerini açamayacaklardır. Sadece siz açabileceksiniz.

Görüşme başladıktan sonra tüm kontrol sizde olacaktır. Herkesin sesini açmak yada istediğiniz zaman kapatmak için ALT + M klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Sorun 2 : Öğrenciler ben ders anlatırken chat ortamında birbiri ile yazışıyor. Sadece benimle yazışabilmelerini istiyorum.

ÇÖZÜM : Bu sorunu da yapacağınız küçük bir seçenek değişikliği ile düzeltebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak öğrencilerin sadece size mesaj göndermelerini sağlayabilirsiniz.

Chat penceresini de ALT+H klavye kısayolu ile istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.

Sorun 3: Öğrencilerinizin ekran paylaşımı açmasını engellemek için ekran paylaşımına izin ver seçeneğini Security sekmesinden aşağıdaki fotoda görüldüğü gibi kaldırmanız gerekmektedir.

Bunların haricinde çok işinize yarayacak benimde sık sık kullandığım aşağıdaki bazı kısayolları kullanmanızı tavsiye ederim.

ALT + Q : Görüşmeyi (dersi ) bitirir.

ALT +U : dersteki öğrenci isim listesini açar

ALT + V : Sizin video paylaşımınızı kapatır yada açar.

ALT + A : Sizin mikrofonunuzu açar yada kapatır.

ALT + T : Tüm görüşmeyi duraklatır yada yeniden devam ettirir.

CTRL + ALT + SHIFT : Zoom dışında farklı bir uygulama yada pencere açıksa (Windows işletim sistemi için geçerli) Zoom penceresini aktif eder.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla