Devre elemanları Elektronik

Transistör nedir ? ne işe yarar ?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Robotikte en çok kullanılan elektronik devre elemanları transistörlerdir. Transistorlerin İcat edilmelerinden itibaren elektronik çok daha hızlı bir şekilde gelişmiş,daha iyi, daha kompakt ürünlerin yapılmasını sağlamıştır.

Bipolar, unipolar, mosfet gibi birçok çeşidi vardır. Transistorler elektronik anahtarlardır Küçük akımlarla büyük akımların kontrol edilmesini sağlarlar. Transistörlerin Kollektör-emiter-baz olmak üzere 3 bacağı vardır. Bacak dizilimleri her transistörde farklı olabilir. Bacak diziliminin nasıl olduğunu görmek için transistör kataloglarından faydalanabilirsiniz. Örnek olarak metal kılıflı 2N2222 transisitörünün bacak dizilimi aşağıdaki gibidir.

Transistorlerin birçok çeşidi vardır. Unipolar, J-FET, NPN, PNP, UJT ve diğerleri.

En sık kullanılan bipolar transistor çeşitleri NPN ve PNP transistorlerdir. Npn tansistörler baza herhangi bir akım uygulanmadığı sürece açık konumdadır. Transistorün üzerinden akım geçmez. Baza 0,6V üstü bir gerilim uygulandığında transistör iletime geçer.  Anahtar görevi gören transistör kapalı duruma geçer ve üzeriden akım geçer.

PNP transistörlerdeyse bu olayın tam tersi geçerlidir. Baza akım uygulanmadığı sürece transistör iletimdedir. Akım geçer. Baza 0,6V üstü bir gerilim uygulandığında akım geçirmez. Kesimde olur.

Transistor kılıfları

Transistorler bir çok kılıf ve ebatta karşımıza çıkarlar. Sinyal transistorleri genellikle küçük kılıflarda bulunurken güç transistörleri daha büyük kılıflarda bulunurlar.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla