Devre elemanları Dijital Sensörler Elektronik Sensörler

CNY70 renk sensörü nasıl çalışır ?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Cny70 kontrast sensörü olarakta bilinen bu sensör aslında bir kızılötesi ve bir ışığa duyarlı transistörden meydana gelir. 1 cm ile 4 cm arasında bir mesafeden okur. Bu mesafe kızılötesinin anot yani eksi ucuna bağlanan dirence bağlıdır. Bu bacağa bağlanan direnç azaldıkça okuyabildiği mesafe artar. Ancak hiç direnç bağlamaz iseniz büyük ihtimal kızılötesi yanar ve bozulur. Kızılötesinin anot (artı ) bacağına genellikle 100 ohm yada 220 ohm direnç bağlanır. Elinizde var ise 100 ohm luk direnç daha uzun mesafe ölçümü için sağlıklı olacaktır.

Aşağıda resimde görülen CNY70  sensörü analog çıkış veren bir sensördür. Kızılötesinden çıkan ışığın 1-4 cm mesafedeki cisme çarpıp yansıması sonucu ışığa duyarlı transistöre çarpması sonucu bir bir değer üretir.

Siyah bir cisim var ise, siyah rengin ışığı emmesi yüksek ve yansıtması çok düşük olduğu için sıfıra yakın bir değer gösterir. Beyaz bir cisim var ise, beyaz renk ışığı en fazla yansıtan bir renk olduğu için en yüksek değeri gösterecektir. Siyah ve beyaz ayrımını iyi yapabildiği için ve aynı işi yapan diğer sensörlere göre fiyatı daha ucuz olduğu için çizgi izleyen robotlarda ve sumo robotlarda bu sensör kullanılır. CNY70 i breadboard a takarken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çapraz bir şekilde takmalısınız. Bu şekilde taktığınızda +5v bağlanması gereken bacakları birbirine breadboard da bağlanır sol tarafa 220 ohm luk direnci bağlayıp gnd ye bağlarsınız. sağ tarafa ise 10k lık bir direnci bağlayıp gnd ye bağlarsınız. Arduino nun analog pinine ise 10 klık direnç ile cny70 sensörünün bağlandığı yerden bir jumper kablo ile bağlarsınız.

Bağlantıları bu kadar basit. Geriye sadece arduino ile programlama kalır. analogRead komutu ile bağladığınız analog pini if koşulu  ile kontrol edip aldığı değere göre istediğinizi yaptırabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar dilerim. Her türlü sorularınız ve konuyla alakalı yardım almak için yorum yazabilirsiniz. Size yardım etmekten memnuniyet duyarız.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla