Devre elemanları Elektronik

Optokuplör ne işe yarar ?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

İki devreyi optik olarak ( Işık yoluyla) bağlayan devre elemanına optoküplör denir. Kullanımları rölelere benzemekle birlikte birçok açıdan farklıdır. Robotikte yansımalı optoküplörler kontrast algılamada, çizgi takip sensörlerinde kullanılır. Projelerimizde biz de optoküplörlerden kullandık.

Yarıklı optoküplörler ise encoder gibi devreden geri bildirim yapan sensörler de kullanılabilir. Bilgisayar toplu farelerinde hareketi algılamak için iki adet yarıklı optoküplör kullanılır. Fareyi hareket ettirdikçe Fare devresindeki optoküplörden belli sayıda sinyal (darbe) çıkar. Bu şekilde bilgisayar darbelerin sayısına bakarak fare imlecinin nerede olması gerektiğini anlar.

Optokuplör Çeşitleri

Kullandığı LED diyot ve sensöre göre birkaç optokuplör çeşitleri vardır:► Diyot Optokuplör: Infrared LED ışık ve silikon fotodiyot sensör kullanır. Hızı yüksektir.
 Dirençli Optokuplör: Doğrusal akkor teli lamba, neon lamba veya infrared LED kullanır. Sensör olarak CdS veya CdSe fotodirenç vardır. Hızı genellikle düşüktür.
► Transistör Optokuplör: Infrared LED kullanır. Sensör olarak çiftkutuplu silikon fototransistör veya Darlington tipi fototransistör kullanır. Ortalama bir hıza sahiptir.
► SCR Optokuplör: Infrared LED ve silikonlu doğrultucu sensör kullanır. Hızı yavaş ve orta arasıdır.
► Triak Optokuplör: Infrared LED kullanır. Sensör olarak TRIAC yani Alternatif Akım Triyodu kullanır. Hızı yavaş ve orta arasıdır.
► Katıhal Röle: Infrared LED kümesi ve sensör olarak fotodiyot kümesi kullanır. Hızı yavaştan hızlıya kadar çıkabilmektedir.

Optokuplörler, devre çizimlerinde aşağıdaki sembol ile gösterilir:

Optokuplör bozukmu nasıl test edilir ?  

Uygulamadaki optik izolatörler yukarıdaki kapak resminde görüldüğü gibi entegre kılıf içindedir. Bir optik izolatörün sağlamlığı kontrol edilmek istenirse, öncelikle o optik izolatörün kataloğunu ve iç bağlantı şemasını bulmak gerekir. Daha sonra içerisindeki LED diyotu doğru polarma ederek, foto transistorün iletken olup olmadığını multimetre ile kontrol ederiz.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla