Elektronik Elektronik araç gereçler

Multimetre (AVOmetre) nedir? Ne ölçebilir?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Multimetreler robotçuların hayatını kolaylaştıran en güzel icatlardan biridir. Multimeterlerle devrenin kontrolünü yapabilir, komponentlerin çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Analog ve Dijital olmak üzre ikiye ayrılırlar. Basit bir dijital multimetre yeni başlayanlar için uygundur. Dijital multimetreler analog multimetrelere göre daha hassastırlar, kullanımları daha kolaydır. Multimetreleri kullanmak için, multimetrelerin ortasındaki çok konumlu komütatör ölçüm aralığına getirilir ve ölçüm yapılır.

Multimetre Özellikleri – Gerilim

Bütün multimetreler belli bir aralıkta gerilim ölçebilir. Komütatör ölçülmesi istenen DC ya da AC segmentine getirilir, ölçüm yapılır. Dijital multimetrelerde probların yönü önemli değildir. Ters bağlarsanız LCD’de (-) işareti çıkar. Analog multimetrelerde ise problar doğru bağlanmalıdır. Yoksa ibre ters hareket eder ve ekranın kenarına çarpar.

Akım

Gerilim ölçmede yapılan işlemler akım ölçmek için uygulanır. Multimetre akım ölçeceği zaman devreye seri bağlanmalıdır. Bazı multimetrelerde akım ölçmek için probu (multimetre test kabloları) akım ölçmek için yapılmış yuvasına takmanız gerekebilir. Böylece multimetreniz sigorta korumalı duruma geçer.

Direnç Ölçmek

Akım ve gerilim ölçmedeki işlemlerin benzeri uygulanır. Direnci, probların iletken uçlarına parmaklarınızı değdirmeden ölçmelisiniz. Aksi takdirde multimetre vücudunuzun direncini ölçer!

Transistor Kontrolü

Bazı multimetrelerde transistor test etme özelliği vardır. Bacaklarına uygun şekilde sokete takılırlar Multimetrede okunan değer (hFe) transistorun kazanç çarpanıdır. Örneğin multimetre (DMM) transistor konumundayken LCD’de 85 değerini okuyorsanız bu transistorun kazanç çarpanı 85’tir yani. Baz bacağına 3 mili amperlik bir akım verirseniz emiterden 85 katını alırsınız.

Frekans

Multimetrenin en faydalı özelliklerinden biridir. Eğer alabilecekseniz100 khz frekans ölçümü yapabilen bir multimetre alın. Sensör verici devrelerinde (kızılötesi, ultrasonik) frekansı tam olarak ayarlamak için sıkça kullanılır. Frekans ölçüm özelliği sizi multimetrenize yakınlaştıran özelliktir 🙂

Multimetrelerde Bulunabilecek Diğer Faydalı Özellikler

-Otomatik kapanma

-Arka plan aydınlatma

-Diyot test

-İndüktans ölçümü

-Kısa devre kontrolü

-Sıcaklık

-RS–232 veri iletişim arayüzü

-Auto Range

-Sigortalı devre

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla