Elektronik Elektronik araç gereçler

Lehim yapmanın püf noktaları

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Havya

Lehimi eritip komponentleri baskı devreye lehimle birlikte sabitleyen ucu sıcak alete havya denir. Havyalar kalem ve tabanca tipi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Elektronik devrelerinizi yapmak için 25–30 watt’lık inçe uçlu bir kalem havya uygundur. Hava ucu 200–600 dereceye kadar çıkar. Standart havyalarda sıcaklık ayarı yapılamazken, daha kaliteli ve daha yüksek fiyatlı havyalar sıcaklık ayarı yapmanıza imkân verir.

Havyayı kullanmadığınız zamanlarda sıcak ucunun çevreye zarar vermemesi için havya standı kullanmalısınız.

Havyalar kullanım boyunca sıcak kalırlar havyayı fişten çektiğimizde dakikalarca sıcak kalırlar. Havyanın soğuması için yeterli bir süre beklemeli ve havyaya dokunmamalısınız.

Bir havyanın ömrü kalitesine göre değişebilir. Havyaları bozan ne önemli faktör sıcaklığın değişmesinden dolayı metalinin uyum sağlayamaması ve bozulmasıdır. Kaliteli havyalar ısınıp, soğumaya daha dayanıklı metallerden , metal alaşımlardan yapılmıştır.

Havya Ucu.

Kaliteli bir havya ucuyla kaliteli lehimler yapabilirsiniz. Havya uçları bir havyanın en önemli parçasını oluşturur. Havyanın ilk eskiyen kısmı havya uçlarıdır. Birçok havya modelinde havya ucunu değiştirebilirsiniz. Kalitesiz havyaların havya uçlarıyla birlikte gövdeleri de bozulur.

Aşağıdaki resimde aynı havyanın ilk hali ve bir süre kullanıldıktan sonraki halini görebilirsiniz. Gövdesi bozulmuş havyaların rezistansı dış metal kısma değerek uçla kısa devre yaptırabilir ve bu çok risklidir elektrik çarpmasına maruz kalabilirsiniz, bu nedenle havyalarınızı belli bir süre sonra değiştirmenizi öneririm.

Pek pahalı olmayan bu alet sayesinde havyanızı daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Havyanız kullanılmadığında standın yaydan borusu içinde muhafaza edilebilir.

Lehim

Lehim elektroniğin tutkalıdır. Düşük sıcaklıklarda kolayca eriyerek komponentleri PCB’ ye yani baskı devre kartına sabitler. Lehim telleri parlak renkli, yumuşak tellerdir. Lehim kalay-kurşun, gümüş-kalay gibi metal alaşımlarından oluşur. Piyasalarda satılan %60 kalay, %40 kurşun içerikli lehim teli genel projelerde kullanılabilir. 0,5 mm veya 0,75 mm incelikte olanlar daha iyi lehim yapmanızı sağlar. Çünkü ince lehim teli daha hızlı bir şekilde ısıyı alır ve erir.

Lehim yüksek derecede zehirli olan kurşun elementi içerir. Elektronikçilerden kurşunsuz lehim telleri satın alabilirsiniz. Kurşunsuz lehim telleri kalay, gümüş, bakır gibi elementlerin birleşiminden oluşur.

Lehim Pastası

Lehimin yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayan jel ya da sıvı maddeye lehim pastası denir. Birçok lehim telinde lehim pastası lehimin içeriğine eklenmiştir yine de daha iyi lehimler için, özellikle geniş yüzeylerde lehim yapacağınız zaman jel lehim pastası kullanabilirsiniz.

Lehim pompası

Her seferinde hatasız, mükemmel lehimler yapıyorsanız bu kısmı geçebilirsiniz., hala okuyorsanız devam edelim.

Henüz bu başarıyı yakalayan kimse olmadığına göre bir lehim pompası almak iyi olabilir. Lehim pompaları lehimi yüzeyden emer ve yanlış yaptığınız işlemi düzeltme olanağı sağlar. Lehim pompaları kullanıldıkça uçları bozulur yeni bir uçla değiştirmeniz gerekebilir. Kullanım sıklığınıza göre de lehim pompanızın içini açıp içindeki lehim artıklarını temizlemelisiniz.

Lehim Süngeri

Havya ucunu temizlemek için üretilmiş selülozik bir süngerdir. Bulaşık süngerini bu iş için kullanamazsınız.

Elektronikçilerde bulunur.

Sünger ıslatılır ve havyanın sıcak ucu süngere sürtülerek kirlerin temizlenmesi sağlanır.

Yardımcı El

Lehim yapmak için iki elimizi de kullanırız bir el havyayı tutar diğeriyse lehim telini. Faydalı bir alet olan yardımcı el ise lehimleme yaptığınız devre kartını tutmaya yardımcı olur.

Devre kartını yardımcı elin kıskaçlarına tutturursunuz ve lehiminizi yaparsınız.

Yardımcı eller de genellikle bir tane de basit büyüteç olur ama pek kullanışlı değillerdir, bu yüzden büyüteci kullanmayıp çıkarmanızı öneririm.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla