Devre elemanları Elektronik

Kondansatörün devredeki görevi nedir ?

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Elektronik devreleri su sistemlerine benzetirsek; kapasitörler de su depolayan suları biriktiren, boşaltan su havuzlarına benzetilebilir. Kapasitörlerin tam olarak işlevleri de budur, yani elektrik yükünü tutmak ve istendiği zaman yükü boşaltmak. Bu özellikleri itibariyle çok kısa süreler için çok büyük enerjileri saklayabilirler. Bu nedenle anlık enerji patlamasını kullanan flaşlarda kondansatörler kullanılır.

Kondansatörler zamanlayıcı devrelerinde, sinyal filtreleme işlerinde çokça kullanılır. Kondansatörlerin elektrolitik, tantal,seramik,mika,polyester gibi birçok türü vardır. Her bir çeşit kapasitörün kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin tantal kapasitörler sinyal filtreleme için en iyi kondansatörlerden biridir. Fakat tantal kapasitörler pahalıdır ve büyük sığa değerleri yoktur. 1UF üstü değerlerde en sık kullanılan kondansatör tipi elektrolitik kondnasatördür bunlar renkli küçük metal tüpler şeklindedir. Seramik kondansatörlerin yapım malzemesi seramiktir.

Kondansatör değerlerinin okunması dirençlere göre daha kolaydır. Kondansatör sığa birimi Farad’dır. Devrelerde mikroFarad (farad’ın milyonda biri) değerleri daha sık kullanılır. 1uF üstü değerlerde sığa değeri komponentin üzerine yazılır. 1uf altı değerlerde dirençlere benzeyen bir sistemle sığa değeri kodlanır.

Yandaki resimdeki kondansatör 47uF’lık sığalı ve maksimum 250 Volt’ta çalışabilecek bir kondansatördür. Üst tarafındaki şerit negatif bacağını belirtmektedir.

1UF üstü kondansatörler kutupludur yani devreye bir şekilde takılırlar. Kondansatör kılıfı üzerinde siyah bant ve kısa bacak negatif pini belirtir.

Kondansatörlerin kullanılmadığı devre yok gibidir.

+10000uF: Endüstriyel makinelerde kullanılır.

10000uF-1000uF: Güneş enerjisiyle çalışan cihazlarda kullanılır. Ya da geçici pil olarak devre tarafından kullanılır.

Örneğin cep telefonundan pilini çıkarsak bile içindeki saat bu dahili büyük kapasiteli kondansatör sayesinde çalışmaya devam eder.

1000uF-100uF: Voltaj regülatörleri ses amplifikatör devrelerinde sıkça kullanılır. 100uF-1uF:Voltaj düzenleyicilerde ve birçok elektronik devrede kullanılır.

1uF-1nF: Genel elektronik devrelerinde bu değer aralığında kondansatörler sıkça kullanılır.

1nF-1pF: Yüksek frekanslarla çalışan devrelerde kullanılır. Küçük değerlerdeki kondansatörler radyo vericilerinde sıklıkla kullanılır.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla