Elektronik Elektronik araç gereçler

Hangi pil daha iyi? Pil ve batarya çeşitleri

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Piller arasında bir seçim yapmadan önce gelin piller hakkında kısaca bilgi edinelim. Piller içerisinde depoladığı kimyasal enerjiyi elektriksel enerji şeklinde dışarı verebilen bir araçtır.

Kaç çeşit pil vardır ?  

Piller genel olarak önce iki gruba ayrılırlar.

 • Tek kullanımlık, yani elektriksel enerjisi tükendikten sonra atılan.
 • Uzun ömürlü, elektriksel enerjisi bitince yeniden şarj edilebilen.

Tek kullanımlık piller içerdiği kimyasal çeşidine göre :

 1. Çinko – karbon piller piyasadaki en ucuz pildir. çabuk tükenirler. Düşük enerjinin yeterli olduğu, örneğin saat gibi araçlarda kullanılabilir.
 2. Çinko – Klorid piller çinko – karbon pile göre birazcık daha uzun ömürlüdür.
 3. Alkalin piller : aracınız yüksek akım tüketiyorsa alkalin piller sizi üzmeyecektir. Örneğin  içerisinde motor bulunan bir oyuncak v.s gibi araçlar yüksek akım isteyen araçlardır.
 4.  Lityum Piller :  Fotoğraf makinesi bilgisayar saati gibi yerlerde kullanılır. Çok pahalı bir pil çeşididir.
 5. Civa piller  :  Yaygın olarak dijital saatlerde kullanılır.
 6. Çinko- hava piller :  işitme cihazlarında en çok kullanılan pil çeşitidir.
 7. Isıl(termal) piller :  ısıyı depolayabilen pillerdir . Askeri kurumlarda yaygın olarak kullanılırlar.

Uzun ömürlü şarj edilebilen pillerin en popüler olanları : 

 1. Kurşun-asit pil : Arabalarda yaygın olarak kullanılan bir şarjlı pildir. Tanesi 2v olan 6 adet hücreden oluşan bir yapısı vardır. Toplam enerjisi 12v tur.
 2. Lityum – iyon piller :  piyasada en sık rastladığımız pil türüdür. Cep telefonlarından bilgisayarlara, müzik çalarlardan taşınabilir dijital aygıtlara kadar. Peki neden lityum iyon pil bu kadar tercih ediliyor ? Hızlı bir şekilde şarj olması, diğer pillere nazaran daha yüksek güç yoğunluğuna yani ampere sahip olması ve uzun ömürlü olması tercih sebebidir.

3.Lityum – iyon polimer piller : Halk arasında lipo piller olarak da bilinen bu piller son yıllarda hızla yaygınlaşan ve tercih edilen bir pil çeşididir. En büyük avantajı gücüne oranla hafifliği ve hacmidir. Boyutlarına ve ağırlığına nazaran yüksek güç yoğunluğunu barındırır fakat lityum iyon pillere göre daha az şarj yoğunluğu vardır. Lipo piller yaygın olarak RC uçak drone gibi uygulamalarda ESC ile beraber kullanılırlar.

 1. Nikel – kadmiyum piller : lityum iyon pillerin kullanıldığı yerlerde kullanılabilirler. Bu pilleri 1500 den fazla kez şarj edebilirsiniz. NiCD piller tam boşalmadan şarj ederseniz ömrünü kısaltmış olursunuz. şarj  etmek için tamamen bitmesini beklemelisiniz. Bu dezavantaj lityum iyon pillerde yoktur.

Elinize geçen bir pilin ne tip bir pil olduğunu şarj edilebilenmi edilemeyen bir pilmi olduğunu üzerindeki yazıya bakarak anlayabilirsiniz.

En iyi şarj edilebilen pil hangisidir ? 

Şarj edilebilen pillerin en iyisi şudur demek yanlış olur. Sizin kullanacağınız alana göre değişebilir. Örneğin bir quadcopter tasarlayacaksanız li- iyon yerine lityum- iyon polimer yani lipo pil kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü uzun süre yüksek akım verebilen ve boyutu ve hacmi küçük olan bir pildir.

Bir pili aygıta takmadan dolumu boş mu olduğunu nasıl anlarım ? 

Çocukken biz dilimizin ucunu değerek bakardık 🙂 Tabi 9v luk pillere de bu şekilde dilinizi değerek bakarsanız sizi sarsabilir gördüğünüz gibi 🙂

Bunun yerine en güzel yöntem elinizde bir vumetre yada voltmetre varsa onunla test edebilirsiniz. Misal 1,5 v luk bir pil 1,4 yada 1,3 v gösteriyorsa bitmiş demektir.

Atık piller dönüşebiliyor mu  ? 

Bazı şarj edilebilen piller aküler dönüştürülebiliyor. Fakat normal tek kullanımlık  piller dönüştürülemiyor. Bu tip piller çevreye çok zarar veriyorlar. Bu tip piller toplanıp belirli bir yöntem ile imha ediliyorlar.

Pil ile batarya arasındaki fark nedir  ? 

Birkaç adet pilin bir araya gelerek oluşturduğu yapıya batarya ismi verilir. yani bilgisayar ve telefonlarımızın bataryaları pillerden meydana gelir. Bozuk bir laptop bataryasının içini açarsanız içerisinde birçok şarj edilebilir pil bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla