Elektronik modüller

MT3608 DC Gerilim Yükselteci kullanımı

voltaj yükseltici modül
suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Bu modül girişine uygulanan gerilimi belirli bir oranda yükseltip sabit tutmaya yarar. Bu tip modüllerin genel adı yabancı kaynaklarda DC-DC boost converter olarak geçer. Farklı amaçlı projelerde kullanılabilir. Girişine uygulanan voltaj aralığı 2 Volt ile 24 volt arasındadır.

Modülün üzerinde bulunan trimpotu küçük bir düz tornavida yardımı ile çevirerek çıkış voltajını ayarlamanız gerekiyor. Ayarlama yaparken out çıkışlarını bir Multimetre yada voltmetreye bağlayarak çıkış voltajını görerek çevirirseniz daha kolaylık olacaktır. Bu modülün maksimum çıkış akımı 2 amperdir. Bu modül voltaj düşürme işlemlerinde kullanılamaz. Bu nedenle de trimpot ile çıkış gerilimi ayarlarken giriş geriliminden yüksek olmasına dikkat ediniz. Aksi durumda çalışmayacaktır.

MT3608 Örnek Kullanım

Ben robotik projelerimde 1 adet 18650 pil ve MT3608 Modülünü kullanarak tüm devrenin gerilim ihtiyacını karşılıyorum. Arduino ve modülleri genelde 5v ve yukarısı ile çalıştığı için 18650 lityum pil gerilim olarak yetmeyecektir. Çünkü 18650 lityum piller en dolu oldukları zamanda 4.2 volt gerilim verirler.

Şekilde gördüğünüz robotik kolun üzerindeki servo motorların hepsinin zorlanma akımlarını toplamını karşılayabilecek güçte bir çıkış akımını lityum pil ve MT3608 ile elde ediyorum. Bu yüzden robotik kolda çalışırken zorlanma durumunda titreme v.s olmuyor.

Son olarak modülle ilgili söylemek bu modülün verimi yüzde 93 civarında olduğudur. Yani uygulanan gerilimin yüzde 7 kadarlık kısmını kendi tüketiyor.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla