DIY Kendin Yap Projeleri Elektronik

Ayarlanabilir güç kaynağı yapımı

suatcicek
Tarafından yazılmıştır suatcicek

Elektronik ile uğraşan birçok kişinin elinde bulunması gereken araçlardan biriside ayarlanabilir güç kaynağı. Farklı devre ve modüllerde, farklı gerilimlere ihtiyaç duyarız. Devremizin prototip deneme safhasında istediğimiz gerilimin hemen elimizin altında olmasını isteriz.Piyasada ayarlanabilir kısa devre akım korumalı birçok güç kaynağı ihtiyaca göre mevcut. Fiyatları 200 tl den başlıyor.

Biz ise bu yazımızda kendi ayarlanabilir güç kaynağımızı nasıl yapacağımızı anlatacağız.İyi bir güç kaynağını diğerinden üstün kılan en önemli özelliklerinden birisi çıkış akımıdır. Küçük ve orta düzey projeler yapan bir hobi elektronikçisi için 3 amperlik bir çıkış bence yeterli düzeydedir.  3 amper çıkış veren kısa devre akım korumalı 1,5 – 12 volt arası gerilimi ayarlanabilen bir güç kaynağı yapımına geçelim şimdi.

Bu projenin sadece 2 başrol donanımı olacak. Bunlardan birisi  LM2596S Güç kaynağı modülü; Bu modülü ali express ten yaklaşık 2 dolara satın alabilirsiniz. Diğer gerekli donanım ise eski hurda bir masaüstü bilgisayarın kasasından sökeceğiniz power supply (güç kaynağı).

Projenin yardımcı elemanları ve küçük parçalarıda şu şekilde ;

  • 1 adet lehim makinesi ve lehim
  • 1 adet silikon tabancası
  • 1 adet on/off anahtar
  • küçük bir parça kontraplak veya türevi bir parça.

Şimdi aşağıdaki yapım aşamalarını tek tek dikkatlice okuyarak uygulayın.

  1. Power Supply (güç kaynağı) nın içini açın kablolarından 1 sarı 2 siyah ve bir yeşil hariç gerisini kökten yan keski ile kesin.
  2. Güç kaynağının kapağını kapatın elinizde bulunan on off anahtarına yeşil ve siyah kablolardan birini lehimleyin. Sonrada düğmeyi müsait bir yere silikon ile yapıştırın.
  3. LM2596S güç kaynağı modülünün boyna göre kontraplak vb. plakayı kesip altına silikonlayın. Sonrada bu parçayı PowerSupply üzerinde müsait bir yere silikon ile yapıştırın.
  4. Geriye kalan sarı kabloyu LM2596 Modülünün in + yazan yerine siyah kabloyu ise in- yazan yerine bağlayın.
  5. LM2596S modülünün out + ve out- çıkışlarına kablo bağlayın. Ben timsah kıskacı uçlu kablo lehimledim.

Ayarlanabilir güç kaynağınız kullanıma hazır. LM2596 modülü dijital ekranlı ve ekransız olarak iki çeşit satılmakta dijital ekranlısını tercih edin.

Sadece birkaç dolara Kaliteli bir güç kaynağı sahibi oldunuz. Güle güle kullanın.

Yazar Hakkında

suatcicek

suatcicek

Yorumu yanıtla